Strona główna » Nauka

Karl Landsteiner: Kim jest bohater Google Doodle?

Wtorkowe Google Doodle przypomina Karla Landsteinera - austriackiego lekarza i naukowca, laureata Nagrody Nobla. Czytaj dalej »

Międzynarodowy sukces licealistów z Płocka

Projekt użycia mionów, czyli cząstek elementarnych, do prześwietlenia egipskich piramid opracowany przez uczniów L.O. im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku (Mazowieckie), najstarszej szkoły w Polsce, wygrał globalny konkurs Beam Line For Schools 2016 CERN. Z Czytaj dalej »

Nowy ślad dotyczący powstania życia na Ziemi

Jest nowy ślad dotyczący zagadki powstania życia na Ziemi - twierdzą astronomowie NASA. Ich zdaniem źródłem energii niezbędnym dla ziemskiego życia były gigantyczne wybuchy na Słońcu. Czytaj dalej »

Naukowcy odkryli ponad 1200 nowych planet

Tak obfitych kosmicznych żniw jeszcze nie było. Astronomowie NASA odkryli ponad 1200 kolejnych planet poza naszym Układem Słonecznym. Czytaj dalej »

Tranzyt Merkurego. Następne takie zjawisko za 16 lat

Dziś na niebie jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych w ostatnich latach - tranzyt Merkurego, czyli moment, w którym planeta Merkury przesunie się na tle tarczy Słońca. Spektakl potrwa w Polsce kilka godzin. Następna okazja do zobaczenia zjawiska dopiero za 16 lat! Czytaj dalej »

Przekazali swoje ciała nauce. Pochowano 70 osób

Uroczystość akademickiego pożegnania 70 zmarłych osób, które przekazały swoje ciała na potrzeby nauki, odbyła się w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Ich prochy spoczęły potem w Parku Pamięci w Rudzie Śląskiej. Czytaj dalej »

​Cuda bez dowodów

Kiedy zaczęły się dziać pierwsze cuda eucharystyczne - nie wiemy. Od 790 r. zanotowano ich około 130. Wiele z nich funkcjonuje w tradycji i nigdy nie zostało oficjalnie przez Kościół potwierdzonych. Czytaj dalej »

Przełomowe wideo NASA

NASA opublikowała nagranie z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Przełomowe wideo ukazuje serce Drogi Mlecznej. Dzięki użyciu kamery termowizyjnej naukowcy mieli możliwość zajrzenia w głąb galaktyki. Dzięki temu światło dziennie ujrzało ponad pół miliona gwiazd. Czytaj dalej »

Najnowszy raport "Ryzyko Globalnych Katastrof"

"Ryzyko Globalnych Katastrof" - to opublikowany właśnie raport oksfordzkiego Projektu Globalnych Priorytetów. Rozpatruje on scenariusze katastrof grożących śmiercią co najmniej jednej dziesiątej ludzkości, takich jak epidemie, wybuchy superwulkanów czy kolizje Ziemi z asteroidami. Czytaj dalej »

Wirus Zika groźniejszy niż podejrzewano

Nawet co piąta zarażona wirusem Zika ciężarna kobieta może urodzić dziecko z zaburzeniami neurologicznymi. Takiego zdania są lekarze z Brazylii. Czytaj dalej »