Strona główna » Świat

Kolumbia: Katastrofa wojskowego śmigłowca

​17 żołnierzy sił zbrojnych Kolumbii zginęło w niedzielę w katastrofie śmigłowca transportowego Mi-17 produkcji rosyjskiej - poinformowały w poniedziałek kolumbijskie władze wojskowe. Czytaj dalej »

​Co najmniej 35 ofiar zamachów w byłym bastionie Al-Kaidy w Jemenie

Co najmniej 35 osób zginęło w poniedziałek w serii zamachów samobójczych na żołnierzy w Al-Mukalli, która do kwietnia była bastionem Al-Kaidy na południu Jemenu - poinformował Ahmed Said ben Breyk, gubernator prowincji Hadramaut. Celem ataków bombowych były posterunki wojskowe w portowym mieście. Czytaj dalej »

​S&P odebrała W. Brytanii najwyższy rating w związku z referendum

Agencja ratingowa S&P w poniedziałek obniżyła o dwa stopnie notę Wielkiej Brytanii z najwyższej AAA do AA, nie wykluczając dalszych obniżek na skutek referendum, w którym Brytyjczycy zagłosowali za wystąpieniem z Unii Europejskiej. Czytaj dalej »

Politico: Angielski nie będzie już oficjalnym językiem UE

Kiedy Wielka Brytania ostatecznie pożegna się z Unią Europejską, angielski straci status oficjalnego języka Wspólnoty. O takim scenariuszu pisze Hortense Goulard z Politico. Czytaj dalej »

Francja: Śledztwo ws. zabójstwa w związku z katastrofą egipskiego samolotu

​Prokuratura w Paryżu wszczęła w poniedziałek śledztwo w sprawie zabójstwa w związku z katastrofą egipskiego samolotu pasażerskiego, który w ubiegłym miesiącu runął do Morza Śródziemnego. W katastrofie zginęły wszystkie 66 osoby znajdujące się na pokładzie. Czytaj dalej »

​Mołdawia: Były premier Vlad Filat skazany na 9 lat więzienia

Były premier Mołdawii Vlad Filat został w poniedziałek skazany przez sąd w Kiszyniowie na dziewięć lat więzienia za nadużycie władzy i łapówki. Filat odrzuca oskarżenia, a jego obrońca uznał wyrok na politycznie umotywowany. Czytaj dalej »

Niemcy, Francja i Włochy chcą zaproponować "nowy impuls" dla UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Francois Hollande oraz premier Włoch Matteo Renzi uzgodnili w poniedziałek w Berlinie, że nie będzie żadnych formalnych ani nieformalnych rozmów z Wielką Brytanią, zanim kraj ten nie uruchomi art. 50 traktatu UE. Artykuł ten przewiduje możliwość opuszczenia Unii Europejskiej przez państwo członkowskie. Czytaj dalej »

​Francja: Kradzież luksusowych zegarków wartości ponad 1,5 mln euro

Dwa sejfy zawierające kilkadziesiąt luksusowych szwajcarskich zegarków o łącznej wartości od 1,5 do 3 mln euro zostały obrabowane w nocy z niedzieli na poniedziałek w magazynie w centrum Paryża - podała policja. Czytaj dalej »

Premier Wlk. Brytanii i burmistrz Londynu potępiają ataki na Polaków

Premier W. Brytanii David Cameron i burmistrz Londynu Sadiq Khan potępili ksenofobiczne incydenty wymierzone w Polaków, które miały miejsce w weekend. Khan oznajmił, że "ma zerową tolerancję" wobec takich wybryków i nakazał policji zdwoić czujność. Jak wynika z najnowszych informacji, także środowiska muzułmańskie spotykają się z dużą niechęcią ze strony Brytyjczyków. Czytaj dalej »

"Silna Europa w świecie niepewności". Eksperci komentują dokument

Nie należy przeceniać wagi dokumentu "Silna Europa w świecie niepewności", który wystosowali szefowie MSZ Francji i Niemiec; to dokument pełen oczywistości, które dziś są nie do zrealizowania, szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa - ocenił dyrektor PISM Sławomir Dębski. Jak przekonuje ekspert ds. polityki europejskiej Tomasz Krawczyk, dokument ten jest nie do zrealizowania. Czytaj dalej »